LVK - lyžařský výcvikový kurz 19. - 23. 2. 2018

Filipov opět nezklamal

Nedílnou součástí výuky TV na ZŠ je také lyžování. Toto realizujeme na naší škole formou lyžařských výcvikových kurzů pro žáky 7. tříd pravidelně již od roku 1976.

Každým rokem se účastníci kurzu vydávají do neznáma objevovat nové pohybové dovednosti, učí se samostatnosti (maminka a tatínek nejsou po ruce), poznávají nové prostředí, kamarády, autority, posilují třídní kolektiv, musí se přizpůsobit i nepříznivým přírodním podmínkám. Sníh, mráz, vítr, déšť – to vše není vždy v optimální podobě.

I proto považujeme účast dětí na LVK za velmi prospěšnou.

Finance hrají v posledních letech často rozhodující roli při volbě, zda se dítě LVK vůbec zúčastní – letos se nezúčastnila asi 1/3 žáků.

V minulém školním roce jsme LVK (podruhé v historii) nerealizovali, protože  byl pořádán i jazykový kurz v Anglii, takže se v jednom roce sešly dvě finančně náročné akce. Letošní LVK tedy nebylo pořádáno jen pro žáky 7. tříd, ale i pro osmáky. O účast projevilo zájem 40 žáků. Tyto žáky jsme mohli rozdělit na dvě skupiny. Žáky, kteří již na horách byli a základy lyžování již měli za sebou, a žáky začátečníky – těch byla asi polovina.

Jaké byly podmínky a průběh LVK?

Podmínky – dost dlouho jsme žili v obavách, jak to bude se sněhem, všichni víme, že poslední zimy jsou nevyzpytatelné. Zima se nakonec umoudřila a my jsme měli parádní sněhové podmínky. Ubytování na hotelu bylo rovněž (přes drobné připomínky) nadstandardní – na každém pokoji televize a sociální zařízení, bazén, vířivka, sauna, posilovna, to vše nám bylo k dispozici.

Lyžařský svah, vzdálený asi půl kilometru od hotelu, má délku cca 500 m, dvě pomy, vlečné lano pro začátečníky a ochotný personál chápající naše potřeby.

Celý týden jsme také ve volných chvílích aktivně sledovali naše sportovce na olympiádě v Jižní Korei, i na televizní fotbal jsme si našli čas. Každý večer jsme měli hodnocení dne, přednášku s lyžařskou tématikou a kulturní program, ve kterém se střídala jednotlivá družstva.

Třetí den jsme měli částečně odpočinkový. Dopoledne probíhal lyžařský výcvik, odpoledne jsme byli na bazénu, rekreovali se a absolvovali různé soutěže. Všichni se toto odpoledne zúčastnili turnaje v piškvorkách, zájemci stříleli ze vzduchovky, na bazénu jsme soutěžili v akrobatických skocích a v potápění.

Za tyto soutěže jsme rozdali diplomy takto:

Piškvorky:

DÍVKY                                               CHLAPCI

1. Natálie Šrotová                               1. Matěj Javůrek

2. Michaela Hřebačková                     2. Jaroslav Buriánek

3. Aneta Skácelová                             3. Albert Mlynář

Střelba ze vzduchovky:

nejlepší chlapec: David Rubecký

nejlepší dívka:    Michaela Hřebačková

Nejlepší potápěč:

Petros Barmpakas

Nejlepší akrobat ve skocích do vody:

Matouš Pavlis

Hadí žena:

Eliška Janásová

Vyvrcholením našeho sportovního snažení však byly závody ve slalomu, které ve čtvrtek odpoledne měly ukázat, jak se nám lyžařský výcvik zdařil. Těší nás, že všechny děti nastoupily na start a všechny také dokázaly dojet až do cíle. Zvláště začátečníci prožívali pocit hrdosti nad pokořením celé trati – vždyť ještě v pondělí měli velký problém připoutat si lyže a udělat na nich jakýkoliv pohyb.

Závody ve slalomu dopadly takto:

DÍVKY                                                     CHLAPCI

1. Michaela Hřebačková                          1. Michael Frkous

2. Klára Dolečková a Ivana Sedliská      2. Tomáš Hyčka

3. Jana Štěpánková                                  3. Albert Mlynář

V pátek dopoledne jsme ještě lyžovali a užívali si nově nabytých lyžařských dovedností ve skvělých zimních podmínkách Bílých Karpat.

To, že lyžařský kurz proběhl k naší plné spokojenosti, bylo odrazem i kvalitní práce nás dospělých, Mgr. Romana Paulíka, Mgr. Michala Hyčky, pana Martina Zechmeistera a naší zdravotnice, paní Dáši Miklíkové.

Co se zdravotního stavu družstva týče, můžeme konstatovat, že jsme nemuseli řešit žádný závažnější problém, drobnosti jsme řešili za pochodu.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem účastníkům kurzu (dětem i dospělým) za odvedenou práci a snahu učit se novým věcem.

Sportu zdar – lyžování zvlášť!!            Mgr. Michal Hyčka a Mgr. Roman Paulík

učitelé TV na ZŠ Valtice