Archiv

BĚHY EMILA ZÁTOPKA – 10. ROČNÍK

Dne

Již 10 let se naše škola pravidelně zúčastňuje celostátní sportovní akce „Běhy E. Zátopka“. Jedná se o 2 běhy – jeden pro žáky 1. stupně na vzdálenost 5 km, druhý pro žáky 2. stupně na maratonské trati 42 km a 195 m. Oba běhy absolvují žáci formou štafety.

25 mladších žáků absolvuje úsek dlouhý 200 m a 42 starších žáků běží štafetově 1 km.

V minulém školním roce se naši mladší žáci v rámci ČR umístili na pěkném 23. místě, starší skončili na 27. místě.

Maratonská trať

Ve středu 3. října 2012 v prostorách zámeckého parku absolvovali žáci 2. stupně maratonskou trať (42 195 m). Výsledný čas 2:59,38 h byl nejhorší v historii deseti ročníků. Nejlepší čas naši žáci zaběhli v roce 2007. Čas 2 hodiny 38 minut a 19 sekund asi dlouho nebude překonán.

Nejlepším běžcem tohoto ročníku byl Jakub Kubíček, který dosáhl na 1 km času 3minuty a 17 sekund. Z děvčat byla nejlepší časem 3:50 min Iva Remiášová.

Celkově nejlepší v průběhu desetileté historie je z chlapců Martin Horáček, který v roce 2005 zaběhl na kilometrové trati skvělý čas 2:44 min. Mezi děvčaty drží od roku 2006 rekord časem 2:39 min Lucie Švrčková.

Vraťme se ale zpět k letošnímu ročníku. Jak jej hodnotit?

Mám smíšené pocity. Všichni, kteří se zúčastnili závodu dobrovolně, si zaslouží naši pochvalu, všichni běželi s maximálním nasazením na hranici svých možností. Zarážející však je, že jsme měli velké problémy, abychom dali štafetu vůbec dohromady. Často pak museli běžet i závodníci (žáci 6. třídy), kteří v rámci běžné vyučovací hodiny byli do závodu zapojeni. Mnozí starší a výkonnostně lepší žáci často „vyvinuli nemalé úsilí“, aby se závodů nemuseli zúčastnit. Tento postoj řady našich žáků je však i odrazem naší doby. Od roku 2008 dosahujeme na maratonské trati každým rokem stále horší výsledky. Klesající sportovní výkonnost našich dětí se neprojevuje jen v bězích, ale i v dalších pohybových aktivitách.

Snad se nám dospělým – učitelé, rodiče, trenéři (společnost) podaří tento propad postupně zastavit.

Příslibem pro změnu by mohla být radost a chuť ke sportu, které jsme byli svědky u mladších dětí, které letos běžely Zátopkovu štafetu na 5 km.

Štafetový běh na 5 km

Ve čtvrtek 4. října 2012 se na hřišti SViŠ sešli vybraní závodníci z druhých až pátých tříd. Potěšil nás velký zájem dětí o účast na závodě. Všem zájemcům jsme umožnili zaběhnout si štafetový úsek dlouhý 200 m. 25 nejrychlejších pak vytvořilo výsledný čas štafety na 5 km.

Dosažený čas 17 minut a 7 sekund byl 3. nejrychlejší v historii. Rychlejší jsme byli jen v letech 2002 a 2003.

Z jednotlivců byla nejlepší Marie Polášková, která časem 35,7 s nasadila laťku hodně vysoko. Pod 40 s ještě běželi F. Pálka, M. Mysliveček, F. Vařák, N. Myslivečková a L. Cigánková.

Těší nás nejen dobrý výkon závodníků, ale i nadšení a chuť dětí zúčastnit se závodu. Na závěr úspěšného dopoledne si mimo soutěž závodní trať odběhli spolu s paní učitelkou J. Mauksovou také všichni žáci 1. třídy.

Ze 157 žáků 1. stupně si zaběhlo trať 200 m dlouhou celkem 85 dětí.

                                                                                                         Mgr. Michal Hyčka, učitel TV