Sportovní klání s Trnavou

Dne

Ve čtvrtek 26. května 2016 ráno se autobus s reprezentanty Základní školy Valtice vydal na cestu do slovenského krajského města Trnavy. Účelem této cesty bylo již 46. družební setkání se spřátelenou ZŠ Vančurova. Během této úctyhodné doby se vystřídaly při vzájemných návštěvách stovky žáků, desítky učitelů. Zajímavostí  poslední návštěvy trnavské školy byla ta skutečnost, že po odchodu do důchodu paní ředitelky Mgr. Čapošové nás uvítal nový ředitel Mgr. Milan Kanya. 

Vedle udržování dlouholetého přátelství jsou programem pobytů v Trnavě nebo ve Valticích sportovní utkání. Během poslední dekády byli ve sportu úspěšnější trnavští přátelé. V roce 2015 ovšem doma zvítězila ZŠ Valtice poměrem 4 : 3.  Tentokrát jsme nezačínali šplhem, jak bývalo tradicí, nýbrž kopanou chlapců. Ta pro nás  ovšem skončila vysokou porážkou. Domácí nás výrazně přehrávali. V dalších sportovních kláních však naši chlapci již byli rovnocennými soupeři.     Ve štafetovém běhu naše kvarteto Kristián Michna, Šimon Pavlis, Petr Buchetka a Ondřej Tréšek zvítězilo. Dívky byly poraženy. Po třech disciplinách na hřišti Lokomotivy Trnava jsme tudíž prohrávali 1 : 2. Po té jsme se přesunuli do školní tělocvičny, kde proběhly zbývající  čtyři soutěže. Naši chlapci výhrou ve šplhu vyrovnali celkové skóre na 2 : 2, leč ostatní souboje už skončily vítězstvími domácích družstev. Těmi výbornými "šplhouny" byli Lukáš Gazdík, Šimon Pavlis, Jiří Sedliský a Ondřej Tréšek. Dívky podlehly ve šplhu. Závěrečnými  sporty byla utkání v košíkové. To je odvětví, v němž jsme zaznamenávali nejčastější vítězství. V loňském roce chlapci ZŠ Valtice ještě těsně vyhráli, děvčata však byla vysoce poražena. Některá slovenská děvčata totiž začala hrát pravidelné mimoškolní soutěže v klubech. Letos již všechna. Proto naše dívky přes veškerou snahu, s tréninky 1x za týden, na vynikající kolektiv Trnavy nestačily. Hoši odvedli statečný výkon, byli domácím důstojným soupeřem, ovšem porážku neodvrátili. Po konečném výsledku 5 : 2 zůstane putovní pohár nejméně na jeden rok v Trnavě.

V odpoledním programu nám slovenští přátelé zprostředkovali prohlídku nejmodernějšího fotbalového stadionu Slovenské republiky, na němž hraje svá utkání ligový Spartak Trnava i slovenská reprezentace.  Průvodcem s výborným komentářem nám byl funkcionář Spartaku Trnava pan Ondrejka.

Družební styky se slovenskými školami udržovala řada škol okresu Břeclav. ZŠ Valtice je výjimkou v pozitivním slova smyslu. Ve vztazích s národem nám nejbližším setrvala a v této tradici hodlá nadále pokračovat.

Na závěr děkujeme našim sponzorským partnerům: Bylinková zahrada, Racio, s.r.o., Vinařství Procházka, Moravíno,s.r.o., Alca plast, s.r.o. , Střední vinařská škola Valtice, příspěvková organizace, Vinné sklepy Valtice, a.s., pan Aleš Hofman, paní Zdeňka Benešová. Jejich spolupráce napomohla k úspěchu zdařilého družebního setkání.

                                                                                                         

Mgr. Miroslav Štěpaňuk

             učitel Tv