ZŠ Valtice v Trnavě

Dne

Družební setkávání ZŠ Vančurova Trnava a ZŠ Valtice od roku 1970 stále pokračuje. Kromě naší školy je v okrese Břeclav udržuje ještě ZŠ Nikolčice.

Ve čtvrtek 24. května nás autobus dopravil do spřátelené školy. Tamní pobyt se vskutku vydařil. Setkání přálo krásné počasí i přívětivá atmosféra. Základem každoroční akce je sedm sportovních soutěží. Jde záměrně o liché číslo, aby byl vždy určen vítěz a tím i držitel putovního poháru. Do Trnavy jsme odjížděli s vědomím, že ve dvou soutěžích budeme jistě poraženi. Šlo o to, abychom zápas odehráli důstojně. Ostatní klání byla otevřená. Nešlo o naši zbabělost, ale o reálný pohled na tyto skutečnosti. V kopané chlapců nemáme fotbalisty v osmém a devátém ročníku, situace je lepší v sedmém ročníku. Věkově i výkonnostně srovnatelného hráče s trnavskými jsme měli pouze Radima Papeže. On také vstřelil obě naše branky, přičemž ta druhá byla ukázková „šibenice“ z dvaceti metrů. Domácí však zaznamenali branek deset.

V košíkové dívek jsme byli postaveni před skvělého soupeře, jelikož tamní děvčata trénují i hrají pravidelné soutěže několik let. Na jejich kombinacích a téměř neomylné střelbě to bylo znát. Snaha našeho družstva na výtečné domácí nestačila. Určitou nadějí do budoucna pro nás je fakt, že mnohé výborné trnavské hráčky ze školy vychází.

U dalších soutěží byl výsledek zcela otevřený. Po štafetových bězích na 4×70 m bylo všem jasné, že celkově již nemůžeme zvítězit. Dívky statečně bojovaly, ale v cíli jim k výhře scházel 1 m na soupeřky. Chlapcům sprinterům upadl štafetový kolík.

Závěrečná utkání v tělocvičně ovšem skóre přece jen vylepšila. Dívky byly sice poraženy ve šplhu, ale chlapci potvrdili, že tato disciplína dlouhodobě patří nám, byť náš okresní přeborník Filip Pálka pro pobyt v Egyptě nestartoval. Vítězové šplhali ve složení Matouš Pavlis a Michal Hofr ze 7. ročníku, Dominik Jícha a Petr Pánovec z 9. ročníku. Poslední soutěží byla košíková chlapců, v níž jsme v minulosti převážně vítězili. Bylo tomu tak i tentokrát po velkém boji 25:22. Domácí měli v základní pětce jednoho hráče mimořádné výkonnosti, navíc hráli s nezvykle rychlým pohybem. Naše kolektivnost však přece jen slavila úspěch. Vlivem dramatičnosti zápasu základní pětka ani nestřídala. Hrála ve složení: Matouš Pavlis, Jaroslav Glončák, Kristián Michna, Radim Papež a Petr Pánovec.

Tímto závěrečným výsledkem bylo docíleno celkové skóre 5:2, putovní pohár tudíž zůstal v Trnavě.

                                                             Mgr. Miroslav Štěpaňuk