Okresní přebor v přespolním běhu

Dne

V pátek 21. září 2018 se konal první okresní přebor žactva v novém školním roce 2018 – 2019.

Šlo o přespolní běh, který se tradičně uskutečnil v lese u Charvátské Nové Vsi, i když mnohem dříve, než tomu bylo před rokem. Tato skutečnost není právě ideální, jelikož po prázdninách máme málo prostoru potrénovat a ověřit aktuální formu.

Tudíž výběr reprezentantů se odehrává mnohdy na základě výsledků minulého školního roku. Ze stávajících žáků měl nejrychlejší čas zaběhnut Marek Dvořák. Ten ovšem již ve čtvrtek odjel na veslařské závody do Račic. I tak z 24 vybraných běžců se ráno k autobusu dostavilo 18, zbývajících šest vyřadily zdravotní neduhy. Tato absence hlavně postihla výběr mladších chlapců. Z šestičlenného družstva totiž pro kolektiv bodují nejlepší čtyři. A my jsme měli pouze tři. Z nich Tomáš Smoček doběhl sedmnáctý, Kamil Turza dvacátý osmý a Radim Klimovič třicátý osmý. Radim byl náš nejmladší závodník. Byť je z 5. ročníku, má lepší výsledky než všichni chlapci 7. ročníku!  V kategorii mladších dívek skončily valtické reprezentantky takto: 11. Jasmin Kraus, 24. Jana Sokolová, 25. Sofie Rajnohová, 26. Tereza Husaříková, 28. Magdaléna Zapletalová, 29. Lucie Rubecká. I zde startovaly 2 žákyně 5. ročníku, konkrétně Terezka a Lucka.

V kategorii starších žákyň bylo pořadí našich závodnic následující: 13. Kateřina Mravcová, 22. Natálie Šrotová, 35. Simona Blažková, 37. Klára Dolečková, 40. Nikola Darmovzalová.

Nejlepších výsledků dosáhli naši starší chlapci: 6. Matouš Pavlis, 8. Patrik Smoček, 29. Alexandr Bukovec, 30. Tomáš Kováč, 35. Filip Foukal. V konečném součtu soutěžících škol obsadili krásné 3. místo. Zvláštní ocenění zaslouží Matouš Pavlis, který během druhého kola závodu předběhl 9 soupeřů. Běžela-li by se delší distance, zřejmě by skončil ještě lépe.

Všem reprezentantům ZŠ Valtice náleží uznání nejen za běžecký výkon, ale i za následující hodnotu. Před přeborem byli postaveni před demokratické hlasování, které spočívalo v tom, zda po závodech budeme čekat hodinu a půl na autobus zpět do Valtic nebo půjdeme ještě 9 km pěšky. 5 hlasovalo pro autobus, 13 chtělo jít pěšky. Šli jsme tedy pěknou trasu po svých. U školy jsme se promísili s žáky opouštějícími školu po vyučování. Zaznamenal jsem pozoruhodnou výměnu názorů: „Vy jste se museli učit!“, „A vy jste museli běžet vytrvalostní závod a ještě jít pěšky 10 km!“ Žák 6.A třídy Kamil Turza komunikaci ukončil originálně: „ Ano, běželi jsme dlouhou trať, šli jsme dlouze pěšky, ale udělali jsme něco pro své zdraví. A to nám nikdo nevezme!!“

                                                                                                      Mgr. Miroslav Štěpaňuk