Výlet do Salzburgu

Dne

Počátkem školního roku mě žákyně devátých tříd přivedly na zajímavou myšlenku. A sice, že bychom kromě již tradiční návštěvy vánočních trhů v rakouské metropoli Vídni mohli navštívit i jiné rakouské město. Moje volba a následná nabídka padla na Salzburg, rodiště hudebního génia W. A. Mozarta.

Od nápadu k realizaci to sice chvilku trvalo, ale nakonec se vše podařilo a my jsme se ve středu 22. května o šesté hodině ranní vydali na poměrně dlouhou pětihodinovou cestu autobusem. I když prakticky po celou dobu pršelo, měli jsme nakonec štěstí, protože při samotné prohlídce pamětihodností města se déšť nekonal. A co všechno jsme viděli? Rodný dům W. A. Mozarta, zámeček Mirabel a jeho nádherný park, salzburský Dóm, Univerzitní náměstí a taky místo, kde se svým podnikáním začínal pan Fürst, světoznámý výrobce čokoládových bonbónů Mozartkugeln. Mimochodem, ty pravé ručně vyráběné jsou baleny v modrostříbrném obalu.  V odpoledních hodinách jsme se přesunuli k zámečku Hellbrunn, kde na nás čekaly vodní hrátky. Že nevíte, co to je? Já vám to asi neprozradím. Ale pokud Salzburg navštívíte, tak si je určitě nenechte ujít. Zažijete na nich spoustu legrace a překvapení. Stejně jako téměř čtyřicet žáků 6. až 9. tříd naší základní školy.

A tak jediné, oč jsme díky zamračené obloze přišli, byla jistě nádherná panoramata Alp, v jejichž blízkosti se Salzburg nachází. Na závěr snad jen jedno postesknutí, kéž by ten Salzbug byl alespoň o trochu blíž.

                                                                                                          Mgr. Vojtěch Macek