školní psycholog

Vážení rodiče i žáci, chci se vám představit jako školní psycholožka na Základní škole Valtice.

Jmenuji se Marie Kristina Veverková, vystudovala jsem jednooborovou Psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Účastnila jsem se pětiletého psychoterapeutického výcviku v Systemické terapii “Umění terapie”.

V uplynulém roce jsem zde pracovala na malý úvazek a za cíl jsem si stanovila navštívit všechny třídy, seznámit se s třídními učiteli, i s celým pedagogickým sborem a navnímat si třídní, ale i celkově školní atmosféru.

Předpokládala jsem, že na tak malý úvazek bude nejužitečnější zaměřit se na spolupráci s třídními učiteli a společně pomáhat těm dětem, které mají problémy s učením, soustředěním, trémou, nebo se necítí dobře v třídním kolektivu, či si řeší náročná a osobní témata.

Doposud jsem nestihla projít všechny třídy, neboť ke mně začaly přicházet děti i samy od sebe, nebo i na doporučení učitelů se školními i svými osobními tématy.

Ráda bych vyzdvihla práci a hlavně osobní zájem třídních učitelů pomáhat dětem ve svých třídách.

Jsem velmi mile překvapená, kolik učitelů i asistentů se zabývá myšlenkou, jak pomoci jednotlivým žákům i celému kolektivu.

I tito učitelé mě využívají pro individuální konzultace s žádostí pomoci svým žákům.

Velkou podporu vnímám i od pana ředitele a především výchovné poradkyně i metodičky prevence.

Domluvili jsme se na pravidelných setkáních s cílem maximálně využívat naše znalosti, zkušenosti i nápady a vzájemně se inspirovat.

Od září budeme realizovat s výchovnou poradkyní pravidelně třídnické hodiny, na které jsem obě nově vyškolené.

Společně začínáme otevírat různá školní témata a věřím, že budeme-li jim věnovat pozornost, máme šanci najít řešení.

Žádné řešení se ale neobejde bez malých změn v chování i projevech každého z nás.

Jsem si vědoma, že “navenek” naše společná práce zatím nemusí být vidět.

Vnímám, že se seznamujeme, nastavujeme si spolupráci a hledáme možnosti řešení.

Věřím, že je otázka času, kdy učitelé i žáci začnou vnímat změny.

K drobným změnám při zapojení nás všech může dojít relativně brzy.

K těm viditelnějším “navenek” však budeme potřebovat týdny, možná měsíce.

Chci vás, milí rodiče, přizvat ke spolupráci při řešení témat našich dětí.

Prosím, přijměte pozvání někdy přímo ode mě, jindy od učitele, či ředitele.

Jsem přesvědčená, že bude-li mezi námi fungovat důvěra, bude fungovat i spolupráce a společně můžeme proměňovat ZŠ Valtice nejen v místo, kde se děti vzdělávají, ale kde je jim i dobře, kde se cítí bezpečně a kde tráví svůj čas se zájmem a vytváří si smysluplná přátelství.

Na spolupráci s vámi se těší Marie Kristina Veverková.